Der'kii Dergi Yazımız

TÜM BİLDİKLERİNİZİ UNUTUN

Google arama sonuçlarını mobil öncelikli olarak değiştirdi.

Akıllı telefon ve teknolojisinin en önemli oyuncusu olan Google, internet ortamındaki hakimiyetini daha da arttırmak ve mobil teknolojiye daha fazla önem vermek adına, Arama Motoru Optimizasyonunda köklü bir değişiklik yaptı.

Google kendi resmi sayfasından yaptığı duyuruda 21 Nisan 2015 itibariyle mabil uyumluluğu olan internet sitelerinin eskiye nazaran daha fazla üst sıralara geleceğini, buna paralel olarak standart haline gelen mobil içeriklerin listemelerde daha fazla değer göreceğini açıkca belirtti. Google tarafında atılan bu köklü adım sadece Arama Motoru Optimzasyonunda büyük bir değişiklik yapmakla kalmıyor, aynı zamanda web sitelerinin çehresinin tamamen değişmesi anlamına geliyor.

Akıllı telefon, tablet ve diğer mobil cihazlarda düzgün olaran görünen içerikerin, sayfa değerlerine katacağı artının da kat ve kat artacağı da aşikar. Bundan dolayı bu teknolojiyi öne çıkaran firmaların kısa süre içerisinde kendi değerlerini yükselteceği gerçekğini gözden kaçırmamak gerek.

Google Sertifikalı Partner olan Karayel Tasarım, yedi yılı aşkın süredir mobil teknoloji ve arama motoru optimizasyonu arasındaki ilişkiyi yakından takip etmekte ve sitelerinizi mobil uyumlu hale getirilmesi konusunda sizlere yardımcı olmaktadır.

Unutmayın ki, mobil uyumlu olmayan tüm sitelerin arama sonuçlarından yavaş yavaş yok olması kaçınılmaz bir sonuçtur.

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret nedir, ne değildir...

E-Ticaret, sizi saatlerce vitrin tozları almaktan kurtaracak, ürünlerinizi en hızlı ve aracısız bir şekilde müşteriye ulaştıracak, doğru yapıldığı zaman iş hayatınızı toz pembe haline getirecek bir çözümdür. Son dönemlerde ise E-Ticaret sitelerinin yaygınlaşmasına neden olan esas faktör, İşletmeden-Müşteriye şeklinde tercih edilen yöntemin git gide daha fazla benimsenmesidir. Halbu ki E-Ticaret sadece İşletmeden-Müşteriye şeklinde değil, İşletmeden-İşletmeye şeklinde de olabilir.

Burada geldiğimiz yol ayrımı B2B(Business-to-Business), yani İşletmeden-İşletmeye veya B2C (Business-to-Customer) yani İşletmeden-Müşteriye şekilde olacaktır. Her halükarda, satıcıyı diğerlerinden ayrıcalıklı kılacak olan temel faktörler bellidir.

1)Güvenlik

E-Ticaret'in en esas maddesidir. Bankalar aracılığıyla gerçekleştirilen para aktarımları sırasında kullanılan SanalPOS altyapısının, sitenize iyi bir şekilde entegre edilmiş olması, veri depolama standartlarına uyuluyor olması ve en önemlisi yapılacak transaction(para transveri) işleminin bir SSL sertifikası aracılığıyla işlem yapılan soketin kimse tarafından görülmemesi adına kriptolanması(şifrelenmesi) gerekir. Bu denli kritik ve karmaşık bir işlemin mutlaka, mühendislik kısmından iyi anlayan bir firma ile çalışması önemlidir.

2)Güvenilirlik

Bu etkenin yarısı sizin üzerinize düşerken, diğer yarısı ise E-Ticaret için birlikte çalıştığınız çalıştığınız firmaya düşer. Elbette ki siz iyi ürün satıyorsanız, sadakatli oluşan müşteri sizi yeniden tercih edecektir. Peki ya ilk sefer? Tasarım konusunda çağın dışında kalmış, kullanıcıya yeterince iletişim kanalı sunmayan, ürünler konusunda kaliteli görsel ve metinsel prezentasyon sağlamayan bir E-Ticaret sitesi neye yarar? Burada kendinizi bir firmanın ellerine bırakırken, işin ucunda yine sizin prestijinizin yattığını unutmamız önemlidir.

3)Reklam

Rekabetin bu denli büyük, hatta, belki de sonsuz olduğu bir sektörde reklam herşeyinizdir. İnternet üzerine bir ticaret hane açtınız, evet, ama ya yerini veya ne iş yaptığını kimse bilmiyorsa ne yaparsınız? Müşteriye yolu gösterecek tabelalar koyarsınız. İşte burada, sizi kurtaracak olan şey, birlikte çalıştığınız şirketin uzmanlığıdır. Eğer kullanıcı bir ürün arıyorsa ve siz o ürün aranırken ya da Sosyal Medya'da gezinirken ya da haber okurken kullanıcının karşısına çıkabiliyorsanız, işler doğru yolda ilerliyor demektir.

Peki E-Ticaret bu üç maddeden mi ibaret? Elbette değil; Fakat, bir internet kullanıcısı için en önemli ve bir E-Ticaret sitesi sahibi olan ya da olmak isteyen bir işletmeci için en zoru bu maddelerdir. Karayel Tasarım olarak size uzmanlık alanımız olan bu üçlüyü sunmak, Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi de dahil olmak üzere E-Ticaret sitesini yaptığımız işletmelerden edindiğimiz deneyimleri aktarmak bizim için mutluluk ve gurur kaynağıdır. İnternet Dünyası'na açılmadan önce, doğru kapıdan geçerek adım attığınıza emin olun.