Dergi Röportajı

Merhabalar, öncelikle sizi tanımak isteriz.

Ali KARAYEL / Bilgisayar Mühendisi
Antalya doğumlu olup evli ve iki çocuk babasıyım. 1996 yılında Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümüne kayıt oldum ve 1998 yılında staj ile başlayan Antalya'daki bilişim sektörü serüvenim şu anda Akdeniz Üniversitesi Teknokent'te yer alan kurucu ortağı olduğum Karayel Arge Tasarım Ltd. Şti. firması ile kurumsallaşmamız devam etmektedir. Bu konuda kendimi şanslı görüyorum ; kendi şehrimde , sevdiğim işi yapmak kadar güzel bir şey yok. Bence hayatta alınacak olan iki önemli karardan, biri eş diğeri iş hayatıdır. İş hayatında kitap yazacak kadar bilişim sektöründe tecrübe sahibiyim. Bilişim sektörüne Microsoft yazılımları konusunda uzmanlığa sahip ve Asp.Net MVC kitap yazarıyım. Uzun süre yazılım geliştirme ve yazılım ürünü çıkarebilme adına teknik işler ile uğraştıktan sonra şu anda dijital satış ve dijital pazarlama üzerine aktif iş hayatımı devam ettirmekteyim.

Bilişim sektörünün web tabanlı yazılım teknolojileri hakkında danışmanlık ve uygulama alanındayız. Antalya bölgesinde google partner olarak digital reklamcılık ve e-ticaret alanında eğitimler vermekle beraber Yörük sanayici iş adamları derneği ile TOBB Antalya Genç Girişimciler icra kurulu üyesiyim

Bilgisayar ve internet ile ilk tanışmanız nasıl oldu?

Antalya Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü kaydı ile 1996 yılında ilk bilgisayar ile tanıştım ve 1998 yılında antalya bilişim sektöründe çalışmaya başladım. Öğrencilik hayatım boyunca buna bilgisayar mühendisliği öğrencilik hayatımda dahil bilişim sektöründe çalışmaya ve gönül vermeye devam ettim.

“GOOGLE'IN ANTALYA'DAKİ İLK PARTNER AJANSIYIZ”

Karayel Tasarım'ı oluşturma fikri nasıl ortaya çıktı? Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Girişimcilik çalışma hayatım boyunca hep vardı; Hatta şu andada TOBB Genç Girişimci icra kurulu üyesiyim. Karayel Tasarım'ı oluşturma fikri 2009 yılında ortağım Özcan BAYĞUŞ'la tanıştıktan sonra ortaya çıktı. Hala devam eden ortaklığımız bu serüveni devamlılığı ve web tasarım sektöründe kurumsallaşmamıza sebeb oldu. İlk etapta kurumsal firmalardan gelen özel yazılım projeleri üzerine çalışmalar yaptık. Daha sonra gelen talep ve istekler doğrultusunda rotamızı tamamen web tasarım sektörüne çevirdik. Değerli iş ortaklarımızın artan taleplerine cevap vermek adına ekibimizi web yazılım alanında uzman kişilerle hızla büyüterek ve teknolojik gelişmeleri daha yakından takip etmek için Akdeniz Üniversitesi Teknokent Yerleşkesi Arge-1 Binası'na taşındık. Antalya Teknokent bünyesinde yer alan ilk ve tek web tasarım firmasıyız. Ayrıca firmamızın vermiş olduğu hizmetler arasında internet reklamcılığı da yer almaktadır. Firmamız Antalya'da yer alan ilk Google Partner ajansı olma özelliğini de taşıyor. Sürekli personel değiştiren değil, iş ahlakı ve iş ortakları ilişkileriyle esnaflık ve mütevazılıkta örnek gösterilen bir web yazılım firmasıyız.

Bu zamana kadar yapmış olduğunuz çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bu işin kitabını yazdık...


Karayel Tasarım, turizm sektöründe veri bütünlüğünü sağlamış ve turizm yazılım portallarına entegre çalışan, API / XML bağlantılı tüm uçak bileti alt yapıları ve yatak bankalarına tam entegre B2C ( BusinessTOcustomer ; Son kullanıcıya göre web arayüzleri tasarlamak ) yazılım projeleri, ticari yazılımlara entegre çalışan intranet ve özel web yazılım projeleri geliştirmektedir. Web yazılımlarına önem veren firmamız, uzman kadrosuyla Microsoft

Asp.Net MVC ile kendi geliştirmiş olduğu içerik yönetim sistemiyle, dinamik web sitelerini turizm, tarım, sağlık,sanayi ve hizmet sektörlerinde uygulamaktayız. Microsoft Asp.Net MVC ile Türkiye'de ilkler arasında sayılabilecek kadar yenilikçi ve Asp.Net MVC ile Microsoft alt yapısında içerik yönetimi sistemi yazılımı geliştiren web tasarım firmasıyız.
Devam eden bu süreçte, “Bilgi paylaştıkça çoğalır” sloganıyla yola çıkarak bilişim sektörümüzde yer alan meslektaşlarımız ve yeni mezun arkadaslarımız tecrübelerimizi paylaşmak adına ekip arkadaşlarım ile birlikte yazılım sektöründe Microsoft Asp.Net MVC ile E-Ticaret kitabını Türkiye genelinde yayımladık. Asp.Net MVC ile E-Ticaret isimli kitabımız; D&R, amazon.com gibi seçkin kitap evlerinde satılmaktadır. Microsoft

Asp.Net MVC hakkında Türkiye genelinde yayımlanmış bir kitaba sahip olan ekibimiz, bununla beraber internetten ücretsiz erişebileceğiniz yazılım sektöründe içerik üreticisi olarak dikkati çekiyor.

Antalya'da e-ticaret üzerine seminerler veriyorsunuz. Web yazılımı üzerine de eğitimleriniz var mı? Antalya bu konuda ne noktada yer alıyor?

E-ticaret seminerlerinde sıklıkla bu soruyla karşılaşıyorum. E-ticaret konusunda sadece seminer veriyoruz, bunun adı kesinlikle eğitim değil. Bilişim sektöründe eğitim konusunda Microsoft sertifikalı iş ortaklarına yönlendiriyoruz. Eğitim işi ile uygulama çok farklı alanlar. Bilişim sektöründeki kitaplarımızdan dolayı bu soru ile karşı karşıya kaldığımız belki emeklilikte düşünebileceğimiz bir konu başlığı diyebiliriz. Bilişim danışmanlığı gibi gene içinde uygulama olmalı, çünkü uyguladığımız yazılımları iş ortaklarımızda çalışdığını, bazı insanların işini kolaylaştırdığı veya zaman kazandırdığı görmek çok büyük haz bizim için.
Antalya bu konuda nerede dediğimizde ise, bilişim sektörüne son dönümlerde geleceğin mesleği olarak bakılmakta ve Antalya Teknokent'te bu çalışmlaar hızla devam etmektedir. Belkide ileride Antalya teknoloji vadisi gibi iddaalı sözlerde duyabilir yada duymak istemekteyiz.

Kadronuzdan bahseder misiniz?
Her biri alanında uzmanlaşmış yazılım mühendisi ve bilgisayar mühendislerinden oluşan bir ekiple çalışmaktayız. Yazılım teknolojilerini yakından takip eden firmamız, hergün değişmekte ve gelişmekte olan yazılım teknolojilerini yakından takip ederek gelişen teknolojiyi seyretmek yerine projelerimize uygulayarak hem takım arkadaşlarımız geliştiriyor hem de projelerimizi daha hızlı ve iyi bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

ASP. NET MVC kitabınızından bahseder misiniz? Nedir içeriği?
Microsoft Asp.Net MVC, Microsoft web yazılım geliştirme editörünün parçasıdır. Yazılım mimarısi ile Microsoft yazılım güvenliğini sağlamış, kurumsal yazılım geliştirme platformudur.
Yazılım geliştirme serüveninde elde ettiğimiz tecrübeleri içinde barındıran uygulamacıdan olan nadir bir bilişim kitabıdır. Kitabımızın hedef kitlesi, bilgisayar programcılığında belirli bir noktaya gelmiş, bu alanda temel anlama ve kabiliyetine nail olmuş bilgi işlem ve yazılım alanında ileryen kişiler. Temel teknik yazılım bilgisi olmayanlar için değildir. MVC, güvenlik, hızlılık ve kişiselleştirmeyi bir araya getiren, yazılım mimarisidir. Kitabımızın temel hedefi; Asp.Net MVC ile bir proje geliştirmenin temel aşamalarını yazılım meraklılarına destek ve tecrübe paylaşımı yapabilmektir.

Türkiye üzerinde bulunan internet kullanıcılarının çoğunun web siteleri için template veya wordpress kullandıklarını site ziyaretlerimizde görebiliyoruz. Sizce web templateleri veya wordpres kullanmalarının web tasarımcı arkadaşlarımıza ne gibi yararları ve zararları olabilir?

“GÜVENLİK ANLAMINDA SINIFTA KALIYORLAR”

Web tasarımcı arkadaşlarımıza bir zararı olmaz. Ancak sistemi satın alan kurumsal firmalara zararı olabilir. Web tasarım sektörüne yıllarını vermiş biri olarak gözlemlediğim en büyük problemler, esnek kullanım ve güvenlik problemi. Esnek kullanıma müsait diyerek sunulan bu sistemleri aslında esnek bir şekilde kullanamıyorsunuz. Güvenlik anlamında da ne yazık ki bu sistemler sınıfta kalıyor. Yazılım güvenlik araştırmacılarının yapmış olduğu araştırmalarda, geride bıraktığımız yıllar içerisinde en çok güvenlik zaafiyeti bulunan web sitelerinin en üst sıralarında, hazır sistemler yer alıyor. Web tasarım işi sat kaç mantığı ile sunulan bir hizmet gibi dursada, web tasarım hizmet anlaşması ile sunulabilecek bir üründür. Kesinlikle her gün her saati gelişen ve buna bağlı değişik platformlarda çalışması sağlanan teknik alt yapısı güncel yazılımlar ile desteklenmelidir. Sonuç olarak hazır taslak sitede kullansalar, biz gibi kendi içerik yönetim sistem yazılımlarını geliştiren firmadan destekte alsalar, Teknik alt yapıyı sürekli yazılım güncellemeleri ile desteklemeleri gerekmektedir.

Web tasarımı yapmak isteyen arkadaşlarımızın web araçları ve materyalleri bulmakta çok sıkıntı çektiğinin hepimiz farkındayız. Bu konuda çalışmalarınız var mı?
Bu konuda daha önceden çıkartmış olduğumuz kitaplarımıza en yakın zamanda yenilerini eklemek gibi bir niyetimiz var. Ancak teknoloji eskisi kadar yavaş ilerlemiyor. Günümüzde bilgi alışverişi kolay bir şekilde yapıldığı için web teknolojileri çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu hızlı ilerleyişi yakalamak ve ardından dökümantasyonunu çıkartmak gerçekten zor. Ancak meslektaşlarımızı bilgilendirmek ve global web tasarım sektöründe söz sahibi olmak adına gecemizi gündüzümüze katıp, web araçları ve materyalleri hazırlamaya gayret göstermekteyiz.

Son olarak hedef ve projelerinizi öğrenebilir miyiz?
Bilişim sektörüne başladığımız ilk günden bu yana hedefimiz; işimizi doğru ve en iyi şekilde yapmaktır. Projelerimize gelecek olursak; Son zamanlarda turizm web yazılım sektörüne giriş yapan Karayel Arge Tasarım, turizm yazılım sektöründede yıllar sonrada adından bahsettirecek yazılım projelerine imza atacağımızdan eminim. Bu yıl ilk defa İzmir Turizm Fuarı ile İstanbul Emitt Turizm Fuarına katıldık.

Bundan öncesi ziyaretçi bile olmadığımız turizm fuarlarına yazılım ürünlerimizin gelişmelerinden haberdar etmek ve tanıtımı yapmak bizim için gurur vericidir. Bu sayede yurt dışı pazarına hizmet sağlayan web yazılım firması yolunda çalışmalarımız emin adımlar ile devam edecektir