MATSO'da E-ticaret Eğitimi

MATSO Girişimcilik Akademisi tarafından Oda üyelerine yönelik olarak Elektronik Ticaret (E-Ticaret) eğitimi verildi. MATSO binasında gerçekleşen eğitime yoğun bir oldu. Bilgisayar Mühendisi Ali Karayel tarafından verilen eğitimde ilk olarak katılımcılara E-ticaretin tanıtımını yaparak başlandı. Karayel, mesleklere göre E-ticaretin yapılış şekillerine değinerek E-Ticaretin araçları, temelleri, türleri, aşamaları ile püf noktaları, sanal ödeme sistemleri, dünyada ve Türkiye'de E-Ticaretin durumu hakkında bilgiler verdi.

E-TİCARET BAŞA DÖNDÜRÜCÜ HIZLA BÜYÜYOR

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, e-ticaretin dünyada olduğu gibi Türkiye'de de baş döndürücü bir hızla büyüdüğünü ve geliştiğini belirterek “artık ekonomik ve ticari faaliyetler çok değişti çok farklı şekiller aldı. Rekabet ettiğimiz artık komşularımız değil dünyanın öbür tarafındaki işletmeler haline geldi. Artık sosyal medya bile sosyalleşme ya da haberleşme aracı olmasının yanı sıra ticarette de kullanılmaya başlandı” diye konuştu.

TİCARETTE YENİ ŞEKİLLER ORTAYA ÇIKTI

Boztaş, Türkiye'de yaklaşık 15 bin civarında e-ticaret sitesi olduğunu kaydeden Boztaş” Dünya üzerinde sektörün hacmi net olarak bilinmese de veriler sonucunda 10 trilyon doların üzerinde olduğu tahmin edilmektedir” dedi. Her geçen gün gelişen ve çeşitlenen ödeme sistemleri altyapısı ile Türkiye'nin e-ticarette son yıllarda önemli bir potansiyele sahip olmaya başladığına vurgu yapan Boztaş, "Türkiye'de e-ticaretin önemli bir büyüme potansiyeli taşıdığını görüyoruz. Gelecekte altın çağını yaşacak olan e-ticaret konusunda üyelerimizi bilgilendirmek amacıyla eğitim düzenledik. Bu tür eğitimlerimiz sürecek" diye konuştu

EĞİTİMLERİMİZ NİSAN AYINA KADAR SÜRECEK

Ekim Ayı ve Nisan ayı arası eğitim dönemi olduğunu kaydeden Boztaş, ilk eğitimi E- ticaret ile başladıklarını ifade etti. Eğitimlerin Satış stratejileri, aile şirketleri kurumsallaşma ve ortak kültürü gibi eğitimlerle devam edeceği anlatan Boztaş, son 4 yılda 15 farklı sektörde 100 yakın eğitimle 10 bin kişiye eğitim verdiklerini söyledi.

KATILICIMLARA SERTİFİKALARI VERİLDİ

3 gün süren eğitim sonunda katılımcılara sertifikaları MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan tarafından verildi. Arslan, törende yaptığı konuşmada üyelerinin eğitimine verdiklerine değinerek, bu zor koşullarda rekabet gücünü artırmak amacıyla eğitimlerin üyelere katkılar sağladığını vurguladı.